boc
11 آذر 1401 - 11:29

واکنش دمشق به هجمه اروپا در زمینه تسلیحات شیمیایی

دمشق به بیانیه ضد سوری مقام اروپایی درباره تسلیحات شیمیایی سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه سوریه به بیانیه ضد سوری نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی درباره سلاح شیمیایی سوریه واکنش نشان داد.

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که بیانیه صادر شده توسط نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در مورد تسلیحات شیمیایی، تلاشی برای گمراه کردن جامعه جهانی است.

وزارت خارجه سوریه بیان کرد: سوریه در تاریخ خود از چنین سلاح هایی استفاده نکرده و نخواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده است: برخی از کشورهای غربی و نمایندگان اتحادیه اروپا همچنان به گمراه کردن جامعه جهانی در مورد استفاده کشورهایی مانند سوریه و روسیه از سلاح های شیمیایی با هدف مخدوش کردن چهره این دو کشور و سرپوش گذاشتن بر سوء استفاده آنها از چنین پرونده ای در خدمت اهداف استعماری خود، ادامه می دهند.

وزارت خارجه در ادامه بیانیه خود افزود: این سلاح ها در اروپا اختراع و توسط برخی از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا در بسیاری از نقاط جهان استفاده شد.

در بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده است:  نمایندگان اتحادیه اروپا نمی‌توانند پشت این دروغ ها پنهان شوند زیرا استفاده آنها از این سلاح‌ها به طور خاص و به طور کلی سلاح‌های هسته‌ای در نقاط مختلف جهان نشان دهنده وارونه جلوه دادن حقایق است.

وزارت خارجه در پایان گفت: سوریه تاکید می‌کند که در تاریخ خود از چنین سلاح هایی استفاده نکرده و نخواهد کرد و کسانی که از آنها در سوریه استفاده کردند گروه‌های تروریستی و سرویس‌های اطلاعاتی غربی بودند. سوریه با استفاده از این سلاح در هر مکان و هر زمان به شدت مخالف است.

تاکید وزیر خارجه مصر بر تمامیت ارضی سوریه

خبر دیگر از سوریه اینکه «سامح شکری» وزیر خارجه مصر بر موضع ثابت کشورش در قبال بحران سوریه تاکید کرد.

وی بر ضرورت حمایت از تلاشهای سیاسی لازم در سوریه مطابق با قطعنامه شماره 2254  تاکید دارد، به طوری که حافظ حاکمیت سوریه و حفظ تمامیت ارضی و استقلال آن باشد.

وزیر خارجه مصر این سخنان را درجریان دیدار با «گیر پدرسون» نماینده سازمان ملل در امور سوریه بیان کرد.

«شکری و پدرسون» در این دیدار بر اهمیت حفظ حاکمیت سوریه و ادامه رایزنی درباره حمایت از راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کردند.

طرفین همچنین تحولات منطقه‌ای و بین المللی و تاثیرات آن بر ثبات کشورهای منطقه را مورد رایزنی قرار دادند.

رئیس پارلمان سوریه: دمشق و هاوانا دشمن مشترکی دارند

«حموده صباغ» رئیس پارلمان سوریه در دیدار« میگوئل بورتو» سفیر کوبا در دمشق با او  بر اهمیت تقویت روابط میان سوریه و کوبا برای مقابله با چالش‌های مشابهی تاکید کرد که دو کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی افزود: کوبا با وجود اینکه از حیث جغرافیایی از سوریه دور است اما جایگاه خاصی نزد مردم سوریه دارد. دو کشور دشمن مشترکی به نام آمریکا و کشورهای غربی استعمارگر دارند. این کشورها همچنان برای تحقق منافع خود، کوبا و سوریه را در معرض هدف قرار داده اند. آنها در راستای حمایت از دشمن صهیونیست حرکت می‌کنند. آنها از تروریست‌هایی حمایت می‌کنند که آمریکا ایجاد کرده و پرورش داده و آنها را از کشوری به کشور دیگر می‌فرستد و این در حالی است که سوریه آنها را به زانو درآورده و پیروزی‌های پی در پی به دست آورده است.

از سوی دیگر سفیر کوبا هم تاکید کرد: سیاست آمریکا در قبال دو کشور، تحریم دو کشور و ایجاد بحران‌های متوالی برای دو کشور است. آمریکا  با ادعاهای حقوق بشری و دموکراسی در امور داخلی دو کشور دخالت می کند. وی بر ضرورت مقابله با هیمنه آمریکا تاکید کرد.

«قسد»: نقشی در کشتن سرکرده داعش نداشتیم

«قسد» اعلام کرد که نقشی در کشته شدن «ابوالحسن القرشی»، سرکرده گروه تروریستی داعش در جنوب سوریه نداشته است.

« قسد» در بیانیه‌ای تصریح کرد: اکنون حمایت از مناطق و مردم‌مان در شمال و شرق سوریه در برابر تجاوز ترکیه اولویت اساسی ماست و علیرغم اینکه نیروهایمان با تمام توان از طریق ضربات پیشگیرانه برای ممانعت از افزایش خطر داعش تلاش می‌کردند اما حملات ترکیه مانع از عملیات ما علیه داعش شده است. از همین روی، ما به هیچ عنوان مشارکت مستقیم یا غیر مستقیمی در قتل ابوالحسن القرشی، سرکرده داعش نداشتیم.

«مظلوم عبدی» فرمانده قسد (مورد حمایت آمریکا) پیش از این از توقف عملیات این گروه علیه گروه تروریستی داعش خبر داد و علت آن را حملات ترکیه به شمال سوریه عنوان کرد.

المهاجر اظهار داشت: «ابوالحسن القرشی» به هنگام نبردها کشته شده است. وی در این فایل صوتی اشاره‌ای به مکان یا زمان کشته شدن سرکرده داعش نکرد.

از سوی دیگر در پی اعلام هلاکت سرکرده تروریست‌های داعش، منابع میدانی جزئیات بیشتری از مرگ وی را منتشر کردند.

پیش از این، «ابو عمر المهاجر»، سخنگوی داعش در فایلی صوتی از کشته شدن «ابوالحسن الهاشمی القرشی» و انتخاب «ابوالحسین الحسینی القرشی» به عنوان سرکرده جدید این گروه خبر داده بود.

ارتش آمریکا نیز اعلام کرد که این تروریست شاخص در استان درعا و در حمله گروه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» کشته شده است.

در بیانیه داعش زمان و مکان کشته شدن سرکرده این گروه تروریستی اعلام نشده اما خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه تأکید کرد که او در نیمه اکتبر در روستای «جاسم» در استان درعای سوریه کشته شده است.

این منابع گفته‌اند که «قریشی» و چند تن از معاونان و نزدیک وی در یک مخفیگاه در یک خانه توسط نیروهای «ارتش آزاد» شناسایی شده‌اند.

«سالم حورانی»، از ساکنان روستای «جاسم» که در عملیات محاصره سه خانه که سرکرده داعش در آنها حضور داشته مشارکت کرده است، گفت که آنان پس از ورود افراد مسلح به مخفیگاهشان، خود را با کمربندهای انفجاری منفجر کردند.

گروه تروریستی داعش در مارس سال جاری میلادی رسما «ابوالحسن الهاشمی القرشی» را به عنوان سرکرده جدید گروه تروریستی داعش معرفی کرد و همزمان منابع عراقی جزئیات بیشتری درباره هویت وی منتشر کردند.

به گفته این منابع عراقی، نام وی «بشار خطاب غزال الصمیدعی» بوده که از وی به «حجی زید» یاد می شده و پیش‌تر مسئول دستگاه قضائی و شرعی گروه تروریستی داعش بوده است.

به گفته این منبع امنیتی، «ابوالحسن الهاشمی القرشی» نام‌های تشکیلاتی دیگری همچون «ابوخطاب العراقی» و «ابواسحاق» هم داشته است.

بر اساس این گزارش این فرد در سال 2013 و پیش از اقدام «ابوبکر البغدادی» در متحد کردن دو شاخه تروریستی داعش در عراق و سوریه، به این گروه تروریستی پیوسته‌ بود.

بر اساس این گزارش، «الصمیدعی» یا همان «ابوالحسن الهاشمی القرشی» پیش از پیوستن به داعش عضو جماعت انصارالاسلام بوده که در سال 2001 تأسیس شد و متشکل از گروهی از نیروهای نظامی بعثی و عرب‌هایی بود که در افغانستان و چچن جنگیده بودند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 892818