boc
11 آذر 1401 - 15:31

عوامل تاثیر گذار بر بازار طلای سیاه/نفت به مرز 87 دلار رسید

بازار نفت امروز تحت تاثیر احتمال بهبود تقاضا در چین و کاهش ارزش دلار قرار دارد و هر بشکه نفت به 86.96 دلار رسید.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، به نقل از رویترز، با امید به بهبود وضعیت تقاضا در چین با کم شدن محدودیت‌های کرونایی احساس حاکم بر بازار افزایشی شده اما تقویت دلار مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

هر بشکه نفت برنت با 8 سنت افزایش 86.96 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا نیز بدون تغییر نسبت به دیروز 81.22 دلار فروخته شد.

هر دو شاخص نفتی در مسیر ثبت نخستین هفته افزایش قیمت پس از سه هفته کاهش قیمت قرار دارد.

چین پروتکل‌های محدودیت‌های کرونایی برای روزهای آینده را آسان‌تر کرده است که می‌تواند در مصرف انرژی در این کشور تأثیر بگذارد.

تحلیل‌گران بانک ANZ در یادداشتی نوشتند: « تقاضا برای نفت تحت تأثیر اقدامات سختگیرانه برای کنترل کرونا به شدت آسیب دیده به طوری که تقاضا برای نفت به روزانه 13 میلیون بشکه رسیده است که یک میلیون بشکه کمتر از متوسط تقاضا است».

با این حال بازار نفت تحت تأثیر کاهش ارزش دلار آمریکا قرار گرفته است. معاملات نفتی معمولا با دلار انجام می‌شود.

پس از اینکه آمارها نشان داد هزینه‌های مصرف در آمریکا در ماه اکتبر به شدت افزایش یافته است دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای اصلی به پایین‌ترین حد خود در 16 هفته گذشته رسید.

در عین حال رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشت: دولت‌های اتحادیه اروپا با قیمت 60 دلار برای هر بشکه نفت روسیه به عنوان سقف قیمتی موافقت کردند. البته همه دولت‌های این اتحادیه باید تا امروز این توافق را به صورت یک رویه کتبی تأیید کنند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 893199